CHATA SAMOTY

se nachází v klidném a velmi malebném kraji na pomezí Čech a Moravy přímo v lokalitě zvané Hranice. Chata leží uprostěd luk a lesů na úplné samotě; nejbližší chalupa je přibližně 250 metrů za stromy. Příjezd autem k chatě je možný do prvního sněhu, ale i když je okolí krásně bílé dá se zaparkovat 300 metrů od chaty. Tohle období je u nás ráj pro běžkaře a milovníky zimních sportů, děti mohou obdivovat bílou čistotu sněhu a stavět sněhuláky.  Jarní, letní a podzimní  období je nádherné pro procházky a pěší turistiku do okolí. Milovníci koní k nám mohou přijet se svým parťákem a ochutnat dlouhé vyjížďky krajinou. 

Zajímavé turistické cíle v okolí

Selský potok

Niva potoka s meandrujícím korytem a vlhkými, místy zrašeliněnými loukami je ideálním biotopem velice hojné bledule jarní (Leucojum vernum). Mimo ni se zde vyskytuje taký ohrožený prstnatec májový (Dactylirhiza majalis) a další vzácné druhy rostlin.

  Fauna je zastoupena běžnými druhy, zejména ptactvem vázaným na tekoucí vody. Ojediněle se zde vyskytuje konipas horský (Motacilla cinerea) a střízlík obecný (Troglodytes troglodytes), hojná je červenka obecná (Erithacus rubecula), pěnice (Sylvia sp.) a sýkory (Parus sp.).
Lokalita navazuje na přírodní rezervaci Selský les a částečně leží v jejím ochranném pásmu.
Rozloha: 6,79 ha
Katastrální území: Herbortice

Selský les

Přes 200 let starý zbytek bukového lesa s vtroušenou odumírající jedlí a javorem klenem tvoří základ lesních porostů přírodní rezervace. .

I I přes vysoký věk jsou bukové porosty kvalitní, přirozeně se obnovující schopné samostatného přirozeného vývoje. V území je zastoupena pestrá škála lesních, mokřadních a částečně lučních společenstev s výskytem např. prstnatce májového (Dactylorhiza majalis), kyčelnice devítilisté (Dentaria enneaphyllos), bledule jarní (Leucojum vernum). Téměř uzavřený ekosystém umožňuje vysoké zastoupení nižších rostlin. Bylo zde zjištěno přes sto druhů převážně dřevokazných hub.
Zřízena výnosem Ministerstva kultury 8.5.1954
Rozloha 9,00 ha Katastrální území Herbortice

 

 V Dole 

  Vlhké, místy rašelinné louky v nivě přirozeně meandrujícího Hraničního potoka s převážně olšovým břehovým porostem patří k lokalitám s nejbohatším výskytem bledule jarní (Leucojum vernum) ve střední Evropě. Bohaté bledulové porosty začínají již v prameništích pod osadou Chudoba a pokračují podél potoka celými Herborticemi.

     Z dalších významných druhů zde nalezneme kontryhel lysý (Alchemilla glabra), pcháč potoční (Cirsium rivulare), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica). Zajímavý je i výskyt montánních prvků - kýchavice zelenokvěté (Veratrum lobelianum) a žluťuchy orlíčkolisté (Thalictrum aquilegiifolium).
Zřízena vyhláškou Ministerstva kultury ze dne 14.3.1955
Rozloha 4,77 ha Katastrální území: Cotkytle, Herbortice

 

Lázek

  Lázek (714 m n.m.) je nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Výrazný vrch v podhůří Orlické a Jesenické oblasti je tvořen pararulami zábřežského krystalinika. Čistou přírodu dokládají blízká chráněná území: V dole, Selský potok, Selský les a přírodní park Březná. Lázek je nejen na historické česko-moravské hranici, ale vedla tu i hranice národnostní. Pozemek na Lázku odkoupila Národní jednota v Olomouci a v roce 1908 na něm nechala navršit mohylu věnovanou památce Svatopluka Čecha. Vedle ní Jednota postavila r.1912 dřevěnou, 15 m vysokou rozhlednu, která však byla protičeskými vandaly poničena. Podle návrhu architekta Stejskala byla r.1933 vystavěna nová, zděná turistická Reichlova chata s rozhlednou a výletním hostincem. Nabízí široký rozhled na výběžky Orlických hor, Podorlickou pahorkatinu, Hrubý Jeseník a podhůří Jeseníků až do dáli k úrodné Hané. Nedaleko chaty stojí pomník obětem protinacistického odboje za 2. světové války.

Acrobat park Aleše Valenty ve Štítech

Acrobat park je letní sportovní komplex adrenalinových a volno časových sportů a hlavní aktivity směřují k mládeži a podpoře nových sportovních trendů. Je umístěn v krásném prostředí orlických lesů.

Více informací na oficiálních stránkách http://www.acrobatpark.com.

GPS: 49°57'41.5"N, 16°45'34.25"E, 

 Suchý Vrch

   Byl zřízen v roce 1987 jako oblast klidu podle zákona č.40/1956 Sb. Centrální část přírodního parku, který má rozlohu 6 427 ha, je tvořena odděleným hřbetem nejvýchodnějšího cípu Orlických hor - Bukovohorskou hornatinou. Svou výškou (Suchý vrch 995 m n. m., Buková hora 958 m n. m.) vystupuje až do pásma antagonických hodnot krajiny. Červenovodské sedlo, jímž prochází hlavní silniční tah, dělí horský hřbet na dvě části.

 Přírodní park je charakteristický vzájemnou vyrovnaností a souladem přírodních a antropických prvků, zejména střídáním rozsáhlých lesních komplexů, vyvážené zemědělské krajiny a lidských sídel. Jednoznačná převaha lesních ekosystémů, většinou smrkových monokultur se zbytky smíšených bukojedlových porostů, předznamenává druhové zastoupení rostlin a živočichů. Mimo tyto druhy je významný výskyt rosnatky okrouhlolisté na rašeliništi pod Suchým vrchem.
Jižní část přírodního parku je intenzivně rekreačně využívána. Sjezdové a běžecké tratě v zimním středisku Čenkovice přilákají každoročně tisíce návštěvníků. Historickou, ale i přírodní zajímavostí je dělostřelecká tvrz Bouda, součást Muzea Československého opevnění, která je i bohatým zimovištěm 9 druhů netopýrů


Rozhledna na Křížové hoře

Křížová hora je jedním z vrcholů Jeřábské vrchoviny a vypíná se do výšky 735 m n.m. na východ od Červené Vody. Dříve to bylo oblíbené výletní a poutní místo červenovodských obyvatel, na vrchol vedla křížová cesta, na náhorní plošině stál dřevěný kostelík a výletní restaurace. Od války, se všemi jejími důsledky, místo postupně pustlo, křížová cesta byla zničena, kostelík zbourán.

Více informací na adrese www.cervenavoda.cz/rozhledna

GPS: 50°2′15.857″N 16°45′28.073″E, 


Ski Park Červená Voda

Lyžařské středisko Skipark Červená Voda je vybudován pod Bukovou horou v Orlických horách. Lyžařský areál nabízí klientovi zázemí evropské úrovně.

Oficiální stránky skiparku www.skiparkcervenavoda.cz

GPS: 50°0'24.526"N, 16°43'54.142"E, 


Partyzánské bunkry na Čečeli

Vrch v Hanušovické vrchovině v nadmořské výšce 839 metrů. Na úbočí pozůstatky partyzánských bunkrů z II. světové války.


Severomoravská chata

Severomoravská chata dne 28.11.2011 získala certifikát Jeseníky originální produkt.

Více informací na www.severomoravska-chata.cz

GPS: 50°03´49.804"N, 16°50´59.631"E, 


Rudolfův radioaktivní pramen

Vyvěrá v oblasti Hrubého lesa,v blízkosti lesní kaple Nejsvětější Trojice. Mírně radioaktivní pramen je známý jako Rudolfův, lze se však též setkat s názvem Leopold Grabner. Koncem 19.stol. se tento správce lichtenštejnského polesí zasloužil o průzkum vody a úpravu prameniště (1897).

GPS: 50°3'22.460"N, 16°50'29.555"E, vzdálenost: 28km


Svatá Trojice (lesní kaple)

Lesní kaple z roku 1898 na východním úbočí vrchu Jeřábu na křižovatce turistických cest nedaleko silnice z Podlesí do Bílé Vody. V jejím okolí vyvěrají radioaktivní prameny, například pramen Haltmarka.

GPS: 50°3′30.388″N 16°50′8.798″E, 


Cyklotrasa 6229 (pracovní označení S2): Cotkytle – Jedlí – Písařov - Čečel

Náročnější trasa s nádhernými přírodními scenériemi. Začíná pod vrcholem Čečel na značené cyklotrase č. 4071 a pokračuje po lesní pěšině směrem na Písařov, odtud pak dále po silnici III. třídy. Před Jakubovicemi vede cca 300 po silnici I/11 a odbočuje opět na lesní cestu a pokračuje po lesních a polních cestách přes Horní Studénky do Jedlí. V Jedlí se napojuje na komunikaci III. třídy a pokračuje přes Crhov až do Cotkytle, kde se napojuje na značenou cyklotrasu č. 4224.

Jedná se o trasu s častým převýšením a rozmanitou krajinou. Trasa je vhodná pro zdatnější cyklisty.

Délka cyklotrasy: 27,5 km
Obtížnost: středně obtížná
Vhodnost: T, H

Více informací na http://www.zabrezsko.cz/63-cyklodoprava-spolecny-projekt

Cyklotoulky s Michalem Jančaříkem

Ve čtvrthodinovém pořadu nás moderátor Michal Jančařík se svým psem Rudlou provází krásami Lanškrounska. Účinkují: Stanislava Švarcová, Marie Borkovcová, Sára Šedivá, Zbigniew Czendlik, Linda Netušilová, Krasava Šerkopová a skupina oldkolařů lanškrounského Klubu českých turistů.

{youtube:http://www.youtube.com/watch?v=Fr41cqoCc94&feature=youtu.be}

Kontaktní informace

Bonanima s.r.o
Radniční 10
Šumperk
78701
Česká republika
IČ:
DIČ